UUB2G3R3MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
968046
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUB2G3R3MNL1GS PDF
Type Description
Series:UUB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:57 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)