EEE-FP0J221AP
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
968047
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEE-FP0J221AP PDF
Type Description
Series:FP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):260mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:195 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:300 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)