EKXJ451ELL180MJ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
968045
Description
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKXJ451ELL180MJ30S PDF
Type Description
Series:KXJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:537.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)