EEU-TP1V221B
VIGOR # :
976102
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-TP1V221B PDF
Type Description
Series:TP
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:945 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)