LNX2W272MSEHBN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNX2W272MSEHBN PDF
Type Description
Series:LNX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.62 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.055" (103.00mm)