ESMH800VNN472MQ50W
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESMH800VNN472MQ50W PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):53mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.86 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)