108CKS035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
108CKS035M PDF
Type Description
Series:CKS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):199mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.974 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)