36DY124F075DJ2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 120000UF 75V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
36DY124F075DJ2A PDF
Type Description
Series:36DY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:41.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:47.725 A @ 1 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max):8.752" (222.30mm)