RL80J681MDN1
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RL80J681MDN1 PDF
Type Description
Series:FPCAP, RL8
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)