A759MS686M1HAAE032
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A759MS686M1HAAE032 PDF
Type Description
Series:A759
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):32mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)