APXF2R5ARA561MF61G
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
DataSheet
APXF2R5ARA561MF61G PDF
Type Description
Series:NPCAP™-PXF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.9 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)