EEH-AZT1V151B
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
EEH-AZT1V151B PDF
Type Description
Series:ZT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Hybrid
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:435 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)