RNL1C102MDS1KX
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RNL1C102MDS1KX PDF
Type Description
Series:FPCAP, RNL
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)