RPS1E220MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RPS1E220MCN1GS PDF
Type Description
Series:FPCAP, RPS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)