20SEP47M
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
20SEP47M PDF
Type Description
Series:OS-CON™, SEP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:94.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.89 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)