APXG250ARA100ME46G
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V SMD
DataSheet
APXG250ARA100ME46G PDF
Type Description
Series:NPCAP™-PXG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)