1206Y5000101JDR
Description
CAP CER 100PF 500V X7R 1206
DataSheet
1206Y5000101JDR PDF
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination, High Temperature
Ratings:-
Applications:High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)