MC01YC222MAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R RADIAL
DataSheet
MC01YC222MAR PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.098" L x 0.051" W (2.50mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.033" (0.83mm)