MC016D473KAR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MC016D473KAR PDF
Type Description
Series:MC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.098" L x 0.051" W (2.50mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.033" (0.83mm)