MKP1841347254M
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKP1841347254M PDF
Type Description
Series:MKP1841M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.217" W (13.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)