GQL16000
Manufacturer
Sprague Goodman
VIGOR # :
Description
CAP TRIMMER 0.8-16PF 1250V TH
Catalog
Trimmers, Variable Capacitors
DataSheet
GQL16000 PDF
Type Description
Series:PISTONCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance Range:0.8 ~ 16pF
Adjustment Type:Side
Voltage - Rated:1250 V
Dielectric Material:Quartz
Q @ Freq:1500 @ 20MHz
Size / Dimension:0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max):1.953" (49.61mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C