50PX470MEFCT810X20
VIGOR # :
916681
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50PX470MEFCT810X20 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:720 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)