0420CDMCCDS-R68MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 680NH 8A 18 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0420CDMCCDS-R68MC PDF
Type Description
Series:0420CDMCC/DS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:680 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8 A
Current - Saturation (Isat):9.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):18mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)