7027-D-350
Manufacturer
LEDdynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC BUCK 350MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
7027-D-350 PDF
Type Description
Series:BuckToot™ 7027
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):5V
Voltage - Input (Max):28V
Voltage - Output:-
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:94%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:0.75" L x 0.38" Dia (19.0mm x 9.7mm)