QA1206F10A0T
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 10A, 32VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
QA1206F10A0T PDF
Type Description
Series:AirMatrix® QA1206F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:11.2
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm)