OD1238-48MB
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
OD1238-48MB PDF
Type Description
Series:OD1238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.50mm
Air Flow:79.0 CFM (2.21m³/min)
Static Pressure:0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:33.0dB
Power (Watts):3.8 W
RPM:2550 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)