55A0814-20-9
Description
CABLE 1 COND 20AWG SHIELDED
DataSheet
55A0814-20-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0814
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.058" (1.47mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C