MPP10-48S24B
Description
ISOLATED / 10W/ VOUT:24
DataSheet
MPP10-48S24B PDF
Type Description
Series:MPP10 (10W)
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):416mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:88.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 6 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)