GPA020A135MN-FD
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
IGBT 1350V 40A 223W TO3PN
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
GPA020A135MN-FD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 20A
Power - Max:223 W
Switching Energy:2.5mJ (on), 760µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:180 nC
Td (on/off) @ 25°C:25ns/175ns
Test Condition:600V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):425 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)