STGW15S120DF3
Description
IGBT 1200V 15A TO247
DataSheet
STGW15S120DF3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 15A
Power - Max:259 W
Switching Energy:540µJ (on), 1.38mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:53 nC
Td (on/off) @ 25°C:23ns/140ns
Test Condition:600V, 15A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):270 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)