TRC-025S175DS
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 5-14V 1.75A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
TRC-025S175DS PDF
Type Description
Series:TRC-025 (25W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:5 ~ 14V
Current - Output (Max):1.75A
Power (Watts):25 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:Analog
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Efficiency:81%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)