021702.5MXEP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
021702.5MXEP PDF
Type Description
Series:217
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:9.46
Approval Agency:BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)