1.5KE350CA
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 299V 618V DO201
DataSheet
1.5KE350CA PDF
Type Description
Series:1.5KE, TRANSIL™
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):299V
Voltage - Breakdown (Min):332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:618V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:215pF @ 1MHz