PTVS7V5Z1USKYL
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 7.5V 13.5V DSN1608-2
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PTVS7V5Z1USKYL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):7.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:13.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17A
Power - Peak Pulse:230W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:710pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)