
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMCJ-HR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 160V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 178V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 259V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 5.8A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of SMCJ160CA-HR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 136V 219V DO204AL
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO204AL
TVS DIODE 70V 113V DO214AB
LED COB CXA1304 WARM WHT SQUARE
TVS DIODE 160V 259V DO214AB
CRYSTAL 24.5760MHZ 11PF SMD
XTAL OSC VCTCXO 212.5000MHZ LVCM