
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 8V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 8.89V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 15V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 33.3A |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SA8.0CHE3/54 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 29.1V 52V DO220AA
TVS DIODE 10V 18.8V DO214AC
TVS DIODE 11V 20.1V DO214AB
LED XLAMP WARM WHT 2200K SMD
CONN HEADER SMD 60POS 2.54MM
FIXED INDUCTOR 1500UH SMD
TVS DIODE 8V 15V DO204AC