AE774L18-11PX
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE774L18-11PX PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series II
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:18-11
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:Front Side Nut
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:X
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C