746W-15/08
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2J PNL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
746W-15/08 PDF
Type Description
Series:746W
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-2-2/J
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:16A
Voltage - IEC:250VAC
Current - UL:20A
Voltage - UL:125/250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 38.00mm x 29.50mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)