FSI-145-10-L-D-AT
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN STACKING 90POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
FSI-145-10-L-D-AT PDF
Type Description
Series:FSI
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Stacking Compression
Number of Positions:90
Pitch:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Mating Flange
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.394" (10.00mm)