
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Edge Rate™ ERM5 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 80 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 9mm |
| Height Above Board: | 0.191" (4.85mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 125 |
Current price of ERM5-040-02.0-S-DV-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 68POS VERT GOLD
CONN HDR 90POS SMD GOLD
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
XTAL OSC XO 322.265625MHZ LVDS
XTAL OSC XO 153.6000MHZ LVDS
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CONN HDR 80POS SMD GOLD