
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FX6 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 20 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 5mm, 6mm, 7mm |
| Height Above Board: | 0.157" (4.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of FX6-20S-0.8SV(92) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 156POS SMD GOLD
CONN RCPT 64POS SMD GOLD
CONN RCPT 104POS R/A SMD GOLD
305 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
807 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
337 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
CONN RCPT 20POS SMD GOLD