
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KX14 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 70 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.94µin (0.10µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4mm, 5mm, 6mm |
| Height Above Board: | 0.140" (3.55mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of KX14-70K2D-E1000E is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 60POS SMD GOLD
CONN PLUG 34POS SMD GOLD
CONN SOCKET 80POS SMD GOLD
XTAL OSC XO 22.1148MHZ CMOS SMD
LABEL, 1.9 IN H X 1.2 IN W
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
3.5X5 DGR DO NOT ENTER CO.PK/5