
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Himalaya |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 5V |
| Current - Output: | 1.5A |
| Voltage - Input: | 7.5V ~ 60V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 900kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | MAXM17575 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MAXM17575EVKIT# is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EVAL BOARD FOR LM5001BST
EVALUATION MODULE LMR14020S
BOARD VREG 3.3V TO 5V CONV 3.3V
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ HCSL
EV KIT MAXM17575 1.5A BUCK
THUMBWHEEL POT 50K OHM 0.02W TOP
FIXED IND 100UH 1.05A 350 MOHM