DPG60B600LB-TUB
Description
BIPOLAR MODULE-BRIDGE RECTIFIER
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DPG60B600LB-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.19 V @ 60 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)