RF2001T2D
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220FN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RF2001T2D PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:930 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)