GSXF120A100S1-D3
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
DIODE FAST REC 1000V 120A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
GSXF120A100S1-D3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.35 V @ 120 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):135 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C