M50100THC1600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.6KV 100A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
M50100THC1600 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:3 Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 100 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C