APT15D40BCTG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 400V 15A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT15D40BCTG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C