LQA30T200C
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LQA30T200C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):16.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C