MSRTA500160(A)
Description
DIODE MODULE 1.6KV 500A 3TOWER
DataSheet
MSRTA500160(A) PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C